Je kompaktní fotoaparát lepší než mobil?

Tohle neplatí vždy, záleží na tom, jaký mobil a jaký fotoaparát. Pokud máte doma kvalitní fotomobil a digitální fotoaparát s rozlišením 2 mega pixely, pravděpodobně uděláte lepší fotky mobilem. Dnešní mobily mají často více různých objektivů, z nichž se některý může na focení výrobků dobře hodit, ale také nemusí. Mobily mají také výhodu v tom, že je možné kliknutím na konkrétní místo na displeji na to místo zaostřit a zároveň se automaticky doupraví expozice tak, aby vyhovovala zvolené oblasti. Tuto funkci nezapomínejte pro focení využívat, aby byla fotka ostrá a správně exponovaná právě v tom nejdůležitějším místě.

Pro focení (zvláště menších výrobků) se často lépe hodí samostatný fotoaparát, který vám umožní například dosáhnout hezčího rozmazaného pozadí, používat optický zoom, nebo fotit hodně zblízka. 

 Optický zoom znamená, že přiblížení probíhá pomocí čoček fotoaparátu a fotka neztrácí na kvalitě. Jakmile začnete zoomovat digitálně, funguje to tak, jako byste v počítači zvolenou oblast (třeba 1x1 cm) vyřízli z fotky a zvětšili – kvalita bude proti původní fotce nesrovnatelně horší. Fotoaparát i mobil by měl ukazovat, které přiblížení je už digitální.

 Chtěla bych varovat před používáním přibližování výrobku v mobilu. Pokud si nejste jisti, že váš mobil disponuje OPTICKÝM zoomem, objekt si nikdy nepřibližujte (takové to zvětšování dvěma prsty), raději jděte blíž k objektu. Důkladně prostudujte návod, abyste věděli, jaké možnosti přiblížení vaše technika má a uměli se digitálnímu zoomu vyhnout. Takto fotka nebude ztrácet na kvalitě. 

 

Mobily mají fotoaparát s širokým úhlem záběru, a tak se vám v pozadí výrobku snadno může zobrazit půlka místnosti. Širokoúhlé objektivy také při focení zblízka focený objekt deformují (vzpomeňte si, jak vám fotoaparát v mobilu udělá někdy na selfie velký nos). Pokud tedy máte fotoaparát s optickým zoomem (nebo zrcadlovku se zoom objektivem), vyzkoušejte si objekt přiblížit a sami si stoupnout dál. Pokud máte nějaký základní zoomovací objektiv např. 18–42 mm, nastavte ho spíš na to větší přiblížení (42 mm). Pokud má váš telefon více čoček fotoaparátu, většinou bude vypadat lépe použití té, která přibližuje nejvíce. Fotky pak nebudou zabírat tolik věcí z okolí a můžete pěkně vyfotit pouze samotný výrobek.

Rozdíl mezi širokým úhlem záběru (širokoúhlý objektiv mobilu, kompaktu, nebo zrcadlovky) a přiblíženým objektem demonstruji na následujících fotografiích.

A) Fotografie z mobilu – do záběru se toho vešlo opravdu hodně včetně „kreativního nepořádku“ vzadu na stole.

Pokud už se vám náhodou toto stane, nezapomeňte přebytečnou část fotografie oříznout.

B) Fotografie z levného kompaktního fotoaparátu Canon v macro režimu (macro režim se používá pro focení zblízka).

Aktuálně už je 10 let starý a v té době to byl jeden z nejlevnějších, stál cca 2500 korun. Vidíte, jak náušnice vynikají a jsou hlavní a jedinou věcí na fotografii? Fotky jsou z doby mých začátků, nejsou bez chyby, ale posloužily svému účelu.

 

Doporučila bych vám tedy poptat se v okolí na fotoaparáty (čím novější model, tím lépe), které jsou k dispozici a nějaký si alespoň zapůjčit a pořádně vyzkoušet. Přečíst si návod, naučit se s ním pracovat. Možná budete překvapeni, jak pěkných fotek dosáhnete bez nákupu nového vybavení.

 

Tip pro kompaktní fotoaparáty a zrcadlovky – ty levné a starší občas neumožňují zvolit oblast, kam má fotoaparát automaticky ostřit. Nebo se vám možná nechce pořád oblast zaostření přepínat. V tom případě umístěte objekt do středu snímku a namiřte tak, aby uprostřed byla část, kterou chcete nejvíce zaostřenou, spoušť jen lehce namáčkněte tak, aby se objekt zaostřil. Spoušť takto přidržujte a fotoaparátem pohněte tak, jak potřebujete. Za stálého držení spouště spoušť domáčkněte na doraz a tím se vytvoří finální snímek. Stejným způsobem většinou používám automatické ostření i na zrcadlovce. Postup zní složitě, ale provedení je pak jednoduché.

 

Jakákoli zrcadlovka (nebo takzvaná bezzrcadlovka) je většinou lepší, než mobil nebo kompakt

Dokonce i ta, která má méně mega pixelů. Zrcadlovka s rozlišením okolo 10 mega pixelů na focení výrobků postačí. Pokud ji máte k dispozici, nebo možnost ji získat, jděte do toho. Klidně použitou, pokud je v dobrém stavu. Osobně používám pro tento typ fotek 50 mm objektiv bez zoomu a vystačím s ním na naprostou většinu případů. Není nutné investovat pro začátek desetitisíce.

Přikládám pro zajímavost dvě naprosto odlišné fotky, obě byly focené tím stejným základním objektivem 50 mm.

   

 

RAW formát

Pokud váš fotoaparát umí fotit takzvaně do formátu RAW, zapněte si tuto funkci a naučte se základní úpravy – světlost, vyvážení bílé… Z tohoto formátu se dají vytáhnout zázraky. Formát RAW vám umožní zachránit i takto tmavou fotku. Focení do formátu RAW je často možné i na mobilu. Digitálním úpravám se budu více věnovat zase někdy příště.

 

 

 

Užitečné pomůcky

Zkuste se poptat v okolí, často jsou to věci, které vám může někdo půjčit nebo darovat. Nemusíte samozřejmě pořizovat nic z toho, jsou to jen moje tipy, po čem se můžete poohlédnout.

Pozadí a rekvizity

Například větší přírodní kus dřeva, jemná světýlka, různé věci ideálně v neutrálních barvách vhodné jako rekvizity.

Záleží na vašem výrobku, může to být například čistě bílý talíř bez škrábanců, minimalistické dekorativní zboží jako různé lamety, řetězy, na Velikonoce třeba truhlík s jarní travičkou.

Podívejte se na FB skupiny, kde se věci darují, nebo vyměňují (v Plzni například Plzeňská čenžárna, pro celou republiku třeba Zero Waste kolotoč). S rekvizitami to nepřehánějte, ale pokud nějakou pěknou seženete, můžete si zkusit vyhrát.

 

Věci pro tvorbu pozadí: nemačkavý textil v neutrální barvě, zajímavý texturovaný papír…

 

Jakákoli baterka (na dosvícení objektu)

 

Univerzální držák na telefon s tzv. husím krkem

Tento držák se vám bude hodit, pokud potřebujete dělat mobilem krátká videa výrobku, nebo fotografie na samospoušť obsahující vaše ruce. Hodí se také jako pomocník na přidržení rekvizity, pozadí, nebo samotného výrobku. Můžete si pohrát, přivázat výrobek na vlasec, zavěsit na držák a vlasec v počítači vyretušovat. Výrobek se pak bude „vznášet ve vzduchu“. To už je ale postup pro hračičky.

Aranžování se budu více věnovat v jiném dílu.

 

Bez čeho se na začátku obejdete

Drahá zrcadlovka – nejnovější model, iPhone, drahé zoom objektivy, rychlý fotoaparát, stativ…

Pokud chcete přejít na profi focení a zrcadlovku, pro focení výrobků postačí klidně starší zrcadlovka z druhé ruky, na e-shop momentálně stejně není možné ani vhodné nahrávat fotky s větším rozlišením, než nějakých 6 mega pixel. Menší a středně velké výrobky se mi dobře fotí s 50 mm objektivem.

Pokud jsou výrobky hodně malé, je možné dokoupit k objektivu takzvané mezikroužky. Ty nejsou moc drahé a umožní vám focení hodně malých detailů. Začněte klidně s tím, co máte k dispozici, co vám někdo půjčí, daruje…

Pokud vám vyhovuje fotit výrobky na iPhone a fotky vypadají dobře, proč ne. Není však nutné do něj investovat kvůli pěkným fotkám. Drahé zoom objektivy jsou také zbytečné. Výrobky většinou fotíme v místnosti a nepotřebujeme tedy nijak velké přiblížení. Rychlost snímání fotoaparátu je další věc, která nás pro tyto účely zajímat nemusí. Fotky výrobků = předem promyšlené pomalé focení.

Stativ se vám hodí v případě, kdy pro focení nemáte dostatek světla a fotky jsou rozmazané, nebo plánujete natáčet fotoaparátem i videa. Mnohem lepší pro fotografie je, když si připravíte podmínky tak, aby světla dost bylo. Pro začátek se bez stativu určitě obejdete.

 

Tím máme tento hodně technický díl za sebou a příště se můžeme podívat na samotný proces focení, to už snad bude o něco zábavnější.

Budu ráda za dotazy a komentáře, pokud budu vědět, pokusím se odpovědět, nebo téma popíšu v příštím článku.

Ještě přikládám odkaz na svůj starší článek "Jak jsem začala tvořit s polymerovou hmotou". Netýká se sice přímo focení, ale ukazuji tam, jaké chyby nevypadají na fotkách dobře, můžete se pobavit tím, jak vypadaly moje začátky a třeba vás článek inspiruje i v tom, co by se dalo zlepšit.  Článek najdete zde:

https://www.janerain.cz/2017/11/25/jak-jsem-zacala-tvorit-s-polymerovou-hmotou/

 

Tak ahoj příště

Vaše Jana alias JaneRain

(Instagram: https://www.instagram.com/janerain.cz/)